czwartek, 12 września 2013

IV DARIENALIA


Wilno, Litwa
4-6 października 2013
(Istnieje możliwość pozostania jeden dzień dłużej i zwiedzenia Troków, które są położone niedaleko Wilna.) 



Program spotkania

1. Piątek - Przyjazd do Wilna. Najkorzystniejszą opcja dojazdu jest nocny przejazd autobusem, np. z Warszawy autobus wyrusza o godz. 22.00 a o godz.  7.25 jest już na miejscu. Usługi przewozowe świadczy np. firma:


Każdy dojeżdża na własną rękę, choć oczywiście zachęcam do łączenia się w większe grupy, aby umilić sobie przejazd. Bilet autobusowy w jedną stronę kosztuje około 60-70 zł, najlepiej kupić go wcześniej, bo w ostatniej chwili mogą być problemy z miejscami. Nie znam cen pociągu międzynarodowego, ale oczywiście tę opcję też można rozważyć. Jeśli ktoś zamierza jechać swoim autem, to proszę nie łamać przepisów ruchu drogowego na Litwie – kary są bardzo wysokie i na dodatek Polacy nie cieszą się sympatią, więc ustrzec się przed mandatami nie sposób.

Wcześniej proszę o informację kto jedzie samochodem i ile ma wolnych miejsc, a będę miał możliwość dokooptować kogoś do auta, żeby było raźniej i taniej.

Najlepiej jak byśmy się spotkali wszyscy w Wilnie już rano, wtedy byłby czas na tzw. aklimatyzację w mieście J. Poza tym, im dłużej będziemy na miejscu tym więcej wyciągniemy nie tylko z miasta, ale również z samego spotkania.

Bardzo proszę o informację, o której godzinie każdy z Was będzie na miejscu w Wilnie? Jeśli podróżujecie w grupie to piszcie w jakim składzie jedziecie, żeby było łatwiej wszystko koordynować na miejscu!

O godzinie 13:00 w piątek mamy zwiedzanie Muzeum KGB. Zwiedzanie tego muzeum wymaga specjalnej rezerwacji na długi czas naprzód i nie da się go przesunąć, prosimy więc o dojazdy tak, aby na to zwiedzanie zdążyć. 
Po zwiedzaniu zbieramy się i montujemy wspólny obiad w jakiejś dobrej wileńskiej restauracji. Po południu chciałbym, żeby udało się Muzeum KGB, jednak będzie to raczej luźny dzień jak zwykle to bywa na naszych zjazdach.  Wieczorem zorganizujemy pokaz slajdów z tegorocznych wyjazdów klubowych i zmontujemy integracyjną imprezę.

2. Sobota - Zwiedzanie Wilna zaczynamy o 9.00 rano. Musimy być już po śniadaniu, które będzie serwowane w hotelu. Maruderzy też znajdą coś dla siebie, z uwagi na to, że hotel leży w centrum, a więc pobliskich lokali na pewno będzie bez liku.

Na godz. 9.00 rano zakontraktowany jest przewodnik – oczywiście polskojęzyczny, będzie to licencjonowany przewodnik z uprawnieniami do oprowadzania po najciekawszych obiektach miasta. Będzie okazja do zadawania wszelkich pytań związanych z historią miasta, jego polską tradycją, czy wszelkimi frapującymi kwestiami dotyczącymi nie tylko Wilna, ale również Litwy jako takiej. Zachęcam do wcześniejszego zapoznania się z tematem, żeby w pełni wykorzystać obecność kogoś, kto zna miasto, Litwę i tamtejsze problemy na wylot.

Najważniejszej punkty jakie na pewno będziemy chcieli zobaczyć, to:

1. Ostra Brama – sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia.
2. Klasztor i barokowa cerkiew prawosławna pod wezwaniem św. Ducha – miejsce przechowania relikwii trzech świętych prawosławnych męczenników.
3. Rynek starego miasta, Ratusz, getto żydowskie.
4. Kościółek Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, w którym od 2005 r. znajduje się oryginał obrazu „Jezu, ufam Tobie” – pierwszy obraz Miłosierdzia Bożego na świecie.
5. Pałac Prezydencki (niegdyś Pałac Biskupi), znany z utworów Mickiewicza jako „pałac gubernatora”, tymczasowa siedziba Napoleona, Kutuzowa, Piłsudskiego...(zwiedza się na zewnątrz)
6. Uniwersytet Wileński (założony przez króla Stefana Batorego), na którym studiowało lub wykładało wiele słynnych Polaków (Śniadeccy, Mickiewicz, Słowacki, Kraszewski, Miłosz...).
7. Muzeum Adama Mickiewicza – mieszkanie, w którym poeta redagował poemat „Grażyna”, sala Filaretów, piwnice gotyckie.
8. „Zaułek gotycki” – piękny gotycki kościółek  św. Anny, który to Napoleon Bonaparte chciał na dłoni przenieść do Paryża; Kościół Bernardynów – kościół-twierdza obronna, ogniwo powstańców antycarskich; Pomnik Adama Mickiewicza.
9. Klasycystyczna Katedra Wileńska, wewnątrz której jest piękna barokowa kaplica, w której jest pochowany św. Kazimierz – patron Litwy. W Podziemiach pochowani są Aleksander Jagiellończyk, żony Zygmunta Augusta – Elżbieta i Barbara Radziwiłłówna, serce Władysława IV Wazy.(Może uda się zrobić rezerwację na zwiedzanie podziemi Katedry, które ponoć są ciekawe)
10. Zwiedzanie Cmentarza na Rossie: Grób Matki i Serca Marszałka Józefa Piłsudskiego. Groby żołnierzy z Oddziałów gen. Żeligowskiego, groby żołnierzy polskich poległych w II Wojnie Światowej, groby słynnych przedstawicieli inteligencji polskiej, profesorów Uniwersytetu Wileńskiego i wielu słynnych Polaków.
11. Kościół św. św. Piotra i Pawła – zwany „perłą wileńskiego baroku”.
12. Widok z Góry Trzech Krzyży – Trzy Krzyże - pomnik, którego autorem był autor Antoni Wiwulski - autor Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie lub widok z wieży Gedymina.
13. Do rozważenia pozostanie wjazd na taras widokowy na wileńskiej wieży TV (cena wjazdu 21 litów od osoby, dodatkowo płatne dla chętnych, którzy będą chcieli wjechać).

UWAGA:
Kolejność zwiedzania zabytków będzie dostosowana do potrzeb grupy i sugestii przewodnika. W zależności od czasu, pogody, tempa i wytrwałości grupy, z niektórych punktów programu będzie można ewentualnie zrezygnować lub raczej opowiedzieć o nich na zewnątrz, nie wchodząc do środka. Można będzie dodać jeszcze inne punkty programu, jeśli będzie na to zapotrzebowanie.

Wieczorem planowane jest spożywanie napojów wyskokowych oraz wspólne wyjście do dyskoteki.

3. Niedziela – wspólne śniadanie i zakończenie imprezy.

Dla tych, którzy będą mogli sobie pozwolić na powrót do kraju w poniedziałek jest zaplanowana wycieczka do Troków. Tutaj pojedziemy na własną rękę i wszelkie opłaty związane z tym wyjazdem każdy ponosi sam.

4. Poniedziałek – dzień przewidziany na powrót do kraju dla najtwardszych Darienowiczów!

DODATKOWE INFORMACJE:

Zakwaterowanie w Wilnie – hotelu MIKOTEL posiada dwie gwiazdki – znajduje się kilkaset metrów od starówki i Ostrej Bramy. Pokoje będą wykupione ze śniadaniem porcjowanym, cokolwiek to oznacza J. Pokoje będą 3-4-5-osobowe. Zwykle są to pokoje typu segment, czyli dwa plus dwa ze wspólna łazienką – dla czterech osób albo dwa plus trzy z łazienką dla pięciu osób.

http://www.mikotelgroup.com/en/mikotel

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc noclegowych i konieczność wcześniejszego dokonania potwierdzenia dokładnej ilości rezerwowanych noclegów wraz z przesłaniem odpowiedniej zaliczki, ostateczny termin na podjęcie decyzji o wyjeździe zostaje ustalony na dzień 22 września 2013 r. Niemniej jednak, tych z Was, którzy już dziś są zdecydowani uczestniczyć w spotkaniu, proszę o jak najwcześniejsze przesyłanie informacji w tym zakresie.

Wszelkie pytania czy inne kwestie organizacyjne proszę kierować bezpośrednio do mnie, na adres email: tomalazak@interia.pl, bądź pod numer tel. 501 703 082.

Pozdrawiam serdecznie,

Tomasz Zakrzewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz